هاست چیست؟

هاست چیست؟

هاست چیست؟5 (100%) 2 vote[s]    هاست چیست؟ برای درک بهتر مفهوم هاست; بهتر است ابتدا با مفهوم

هاست چیست؟
5 (100%) 2 vote[s]

 

 هاست چیست؟

برای درک بهتر مفهوم هاست; بهتر است ابتدا با مفهوم دامنه آشنا شوید :

 

دامنه : دامنه همان آدرس سایت است ، بطور مثال www.YAHOO.com ; که در اینجا دامنه yahoo.com است .  باید گفت که دامنه از مهم ترین اعضای ;سایت و URL است . به عنوان مثال : http://www.parisweb.ir ; که ir پسوند دامنه آن است ;، اما باید دقت کرد که در سایتی ;مانند:https://www.parisweb.ir/default.aspx  پسوند ،ir  پسوند دامنه  ;و aspx بعنوان پسوند فایل استفاده می شود . ;اما باید بدانید که هر کدام از پسوندهای دامنه معنای ;منحصر بفردی دارد . مانند : پسوند.co.ir  که برای تمام سازمان ها; و شرکت های خصوصی بکار گرفته میشود .; مانند : www.redbull.co.ir

 هاست چیست؟      هاست چیست؟     هاست چیست؟

در این قسمت بصورت خلاصه  پسوندها را به شما معرفی میکنیم :

۱-( . com ) : مخفف شده ی کلمه ی commercial ; ( تجاری ) است . در اکثر مواقع برای اموری همچون : آشنایی با محصولات; و خرید و فروش و نظیر این موارد بکار گرفته می شود .

۲-( .net ) : مخفف شده ی کلمه ی network که معمولا برای شبکه های همچون : شرکت های ارائه خدمات اینترنتی یا برای شبکه های اطلاع رسانی و نظیر اینها بکار گرفته می شود .

۳-( .org ) : مخفف شده ی  کلمه ی non-profit organizations که بیشتر برای سازمان ها و موسسه های خصوصی که زمینه فعالیتشان تجاری ویا غیر تجاری است بکار گرفته میشود .

۴-( پسوند های دو حرفی ) : که انواع مختلفی دارد . بطور مثال :  .es )) که برای کشور اسپانیا و یا  .it )) برای کشور ایتالیا استفاده می شود .

۵-( .biz ) : مخفف شده ی business که بصورت انحصار برای سایت های چون ( شغلی – تجارتی ) مورد استفاده قرار میگیرد .

۶- ( . name ) : این نوع پسوند برای اشخاص حقیقی بصورت انحصاری استفاده می شود .

۷-( . ws ) : این پسوند ضمن اینکه انحصار دامنه ملی برای یک کشور است و توانایی  در برگیری هر سایت را دارد ، به خاطر شباهت با کلمه ( website ) مرکز توجه قرار گرفته است .

۸-( .info ) : مخفف شده ی کلمه ی (information) است ، که برای سایت های استفاده می شود که با امور اطلاع رسانی در تمامی موارد مرتبط هستند و زمینه فعایت آنها در امور ( تجاری ،غیر تجاری ) است .

۹-( .tv  ) : که شباهت بیش اندازه  آن با مخفف شده ی کلمه ی ( television ) باعث شده تا مورد استقبال شبکه و کانال های تلویزیونی  و ماهواره ای قرار گیرد و از آن استفاده کنند .

۱۰-( .ac.ir ) : برای موسسات آکادمیک که مجوزات مربوطه از (وزارت علوم ، وزارت بهداشت ، سازمان تحقیق و فناوری ، سازمان آموزش پزشکی و درمان ، وزارت تحیق و فناوری ، شورای نظارت بر حوزه ی علمی وشورای عالی انقلاب فرهنگی أخذ نموده اند) مورد استفاده قرار می گیرد .

۱۱-( .sch .ir ) : برای سازمان ها ، مدارس و سایر موُسسه های آکادمیک که دارای مجوز از وزارت آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران هستند ، مورد استفاده قرار می گیرند .

۱۲-( .net.ir  ) : برای موُسسه ها یا واحد هایی که قانون و مقررات آنها بر ارائه خدمات شبکه دلالت دارد یا از نظر قانونی اجازه ارائه دادن خدمات شبکه  را داشته باشند ، مورد استفاده قرار می گیرد .

۱۳-( .gov.ir ) : برای سازمان ها و میادین اداری که زیر مجموعه از قوه ی مجریه ، قوه ی مقننه و قضاییه جمهوری اسلامی کشور ایران هستند ، مورد استفاده قرار می گیرد .

۱۴-( .org.ir ) : برای سازمان های بین المللی وهمچنین سازمان های خصوصی که کشور ایران یا یکی از موُسسه های آن که عضویت در آن را دارند ، استفاده می شود .

۱۵-(  .id.ir) : برای شهروندان و اشخاص حقیقی که اقامت قانونی کشور جمهوری اسلامی ایران را دارند ، استفاده می شود .

۱۶- ( سایر دامنه ها) : انواع دیگری از دامنه ها وجود دارد ، مانند : دامنه های ذکر شده در بالا که تا بحال مورد مقبولیت و استفاده زیاد قرار نگرفته ، همانند : museum  که خاص استفاده موزه ها می باشد .

 هاست چیست؟     هاست چیست؟     هاست چیست؟    هاست چیست؟

هر دامنه باتوجه به نوعش در سازمان مربوطه باید اجازه اجاره آن را از سازمان خاصی بگیرد . ما باید به سازمان  nic مراجعه کنیم و درخواست ثبت دامنه خود در را به آن اعلام کنیم . که ثبت دامنه شما در چند مرحله انجام می گیرد . مرحله اول از شما مشخصاتتان را می خواهد آن هم به دلیل ثبت مشخصات شما در پایگاه whois  است . whois  چه کاربردی دارد و در کجا قرار دارد ؟ whois  پایگاهی وابسته است به سازمان ثبت دامنه که با جست وجوی هر دامنه DNS ، نام ثبت کننده و مالک را نمایش می دهد .

مفهوم DNS  دامنه ؟ اگر بخواهیم به راحت ترین روش آن را بیان کنیم ، باید گفت که DNS  دامنه برای هاست همان حکم آجر هایی مورد استفاده یک ساختمان را دارد . در واقع DNS  ارتباط دهنده هاست شما به دامنه است ، که شامل سرورهای ns1 : و ns2 است ، که اگر به هر دلیلی ns1 قطع باشد ، از سرور ns2 استفاده می شود . کار مفید تر dns ها این است که در هر صورتی که data center هاستتان از بین برود ، فورا dns های شما از بین می رود تا از دزدیده شدن هاستتان جلوگیری کند .

مفهوم هاست ؟

قسمتی که شامل محتویات همچون : ( داده ها و کد ها و…) می شود و توانایی در زمینه های : اجرا کردن کدها ، ارسال ایمیل و دریافت آن ، دسترسی  به دیتابیس  و … محیا میکند . این قسمت را شرکتهای هاستینگ بر روی سرور ایجاد میکنند و آن را به مشتریان خود اجاره میدهند .

بعضی از ویژگی هایی که در زمان اجاره سرویس هاستینگ بهتر است به آن توجه کنیم :

حجم فضا (Quata) ، مانند :۱۰۰ MB ،۱ GB  و ….

انواع هاست : هاست در نوع به نام های لینوکس و ویندوز وجود دارد .

سرور هاستینگ در چه کشوری قرار دارد .

اکانت های ایمیل چه تعدادی است .

از چه پهنای باندی ( (BANDWIDTHاستفاده میکنید .

پهنای باند : حجم اطلاعات ارسالی و دریافتی در طی یک ماه است .

تمامی زبان های برنامه نویسی را پشتیبانی کند ، مانند : ASP  یا PHP و…

 هاست چیست؟   هاست چیست؟     هاست چیست؟     هاست چیست؟

 

 

Pin It